Kaupunkiviljely.fi

Oikea ruoka kasvatetaan kestävin luomumenetelmin, lähellä, rakkaudella. Kaupunkiviljely on osa ruuantuotannon muutoksen trendiä, hajautettuun ja vähemmän öljyriippuvaiseen suuntaan. Tulevaisuuden kaupungit vihertävät kattopuutarhoineen, hedelmäpuubulevardeineen ja marjapensaspuistoineen. Vuonna 2030 joka talon pihalla on yhteisöllinen laariviljelmä. Kaupunkiviljelijä kasvattaa mangoldia parvekkeella, perunoita sisäpihalla ja lapsia, jotka tietävät, mistä ruoka oikeasti tulee. Tule mukaan tekemään kaupungeista keitaita!

  • Etusivu
  • VILJELY KAUPUNGISSA
    • MIKSI
      • Mikä kaupunkiviljely?
      • Kaupunkiviljelyä maailmalla
      • Ympäristökriisi etenee!
      • Kaupungit vihreiksi!
      • Hyvää ruokaa
    • MISSÄ
      • Puistossa ja joutomaalla
      • Viljelypalstalla
      • Pihalla
      • Kumppanuuspellolla
      • Parvekkeella ja ikkunalaudalla
      • Syötävää puistoista ja kaupunkimetsistä
      • Kaupungin saasteet
    • MITEN
      • Aloittelijan ABC
      • Maata hoitava viljely
      • Maanmuokkaus
      • Kylvö ja taimikasvatus
      • Kastelu
      • Kasviravinteet
      • Kompostointi
      • Rikkakasvit, tuholaiset ja taudit
      • Sadonkorjuu
      • Mehiläiset apuun!
      • Mistä materiaaleja?
    • MITÄ
      • Vihannekset
      • Hedelmäpuut ja marjapensaat
      • Yrtit ja syötävät kukat
      • Idut ja versot
    • MISTÄ NEUVOJA?
  • Kaupunkiviljelmät
    • Viljelmiä kartalla (Helsinki)
    • Viljelmiä Suomessa
    • Dodon viljelijät
  • Dodo’s Urban Farmers

Megapolis2027 Tekijöiden kaupungit 6.10. Kiasmassa

2.10.2012 Maria

Dodon kaupunkiviljelijöistäkin tuttu Dodo järjestää yhden päivän ympäristötapahtuman Kiasmassa lauantaina 6.10. 11-18. Terveruloa!
”Ympäristöongelmat ratkaistaan kaupungeissa, niitä ovat ratkomassa kaupunkilaiset itse”. Näin olemme toistelleet jo monta vuotta. Vuoden päheimmässä ympäristötapahtumassa Megapoliksessa kuullaan puheenvuoroja siitä, miksi tämä lause on totta enemmän kuin koskaan ennen. ”Kaiken huippu”-sessiossa kuulemme huolestuttavia puheenvuoroja siitä, miksi Tekijöiden kaupungille on tilausta. ”M-koon ympäristöteot” sessiossa kuullaan, kuinka eri yritykset ja yhteisöt ovat rohkeasti tarttuneet ympäristöhaasteiden ratkaisemiseen. ”Pop-upista keep-upiksi”-sessiossa luodaan mallia sille, kuinka tapahtumakarkeloita viettäneet helsinkiläiset voisivat juurruttaa ideat ja pöhinän osaksi pysyvää arkea. Sinut on kutsuttu!
Lue lisää Megapoliksesta: www.megapolis2027.org.

Kategoriassa: Dodon projektit, tapahtuma, Tiedote Avainsanoilla: Dodo, Helsinki, kaupunki, Kaupunkikulttuuri, Megapolis

Kaupunkiviljelykeskus

Kaupunkiviljelijät Facebookissa

Kartalla


Katso Helsingin kaupunkiviljelmiä isommalla kartalla.

Hae kaupunkiviljely.fi:stä

Yhteistyössä:

Yhteistyössä

Hyötykasviyhdistys Uudenmaan Martat Lasten ja nuorten puutarhayhdistys ry Herttoniemen ruokaosuuskunta Stadin puutarhuri Metsäpirtin multa Maatiainen ry Satokartta

Kaupunkiviljely.fi -sivuston sinulle tarjoaa Dodo ry.